Szkoła przetrwania: Co zrobić, gdy zabraknie wody?

Przetrwać

Nie potrzeba wojny, aby zabrakło wody. Wystarczy, że mieszkasz w mieście i będzie duża awaria. Również potopy, regionalne kataklizmy.

Tego wszystkiego należy się spodziewać i zabezpieczyć, jeżeli jesteś człowiekiem roztropnym i odpowiedzialnym za swoją rodzinę i bliskich.

Największym sprawdzianem każdego z nas, będzie upadek systemu i władzy międzynarodowej finansjery. Aby w przyszłości nie płakać z tego powodu, już teraz należy robić plany: gdzie się udam, co zrobię, gdy zabraknie wody.

Przedstawiamy kilka rozwiązań, które być może natchnął cię do działania.

 • Kiedy wiesz dużo wcześniej o braku wody, napełnij wannę wodą. Wlej wodę do wiader, umywalek i wszelkich pojemników, garnków, które posiadasz. Powinno ci to starczyć na kilka dni. Działaj szybko. Często po kilku minutach od przesłania informacji, zamknął dopływ wody.
 • Mieszkasz w mieście? Kup wiadra. Kup odpowiedniej pojemności wiadra do wieku członka rodziny. Być może całą rodziną będziecie stać w kolejce do beczkowozu, czy studni. Wtedy dzieci potrzebują mniejszych wiader, żona średnie wiadro, ty dwa duże wiadra.
 • Woda do mycia naczyń. Najlepiej jeść posiłki z naczyń papierowych, jednorazowych. Gotować w jednym/dwóch garnkach. Jeżeli brak wody trwa dłuższy czas, to przydziel każdemu: kubek, miskę i łyżkę. Im mniej naczyń używasz, tym mniej wody zużyjesz do ich mycia.
 • Korzystanie z toalety.

Rodzina musi przestrzegać kilka zasad. Nie wolno wrzucać papieru do muszli. Kiedy zatka się toaleta, potrzeba będzie niepotrzebnie używać więcej wody do jej przetkania. Do przetkania musisz mieć kupioną krótką sprężynę ze stelażem. Długa sprężyna służy do przetkania rur.

Przy spłukiwaniu wody, wlej odpowiednią ilość do zbiornika z wodą. Mniej wody wlej do spłukania moczu, więcej do spłukania grubszej rzeczy. Narysuj kreski na zbiorniku, aby mieszkańcy wiedzieli, ile wody wlać. Jeżeli będziesz spłukiwał wodę z wiadra, to zawsze więcej jej zużyjesz.

 • Naucz się brać „kąpiele gąbkowe”.

Co drugi, trzeci dzień napełnij połowę wanny wodą i będziecie musieli wszyscy po kolei umyć się w tej wodzie. W dniu bez prysznica, myjemy się gąbką i niewielką ilością wody wlanej do małej miseczki.

 • Zrób na działce lub na wsi prysznice. Zrób z drewna dwa prysznice obozowe. Wystarczy, że podgrzejesz wodę na ogniu. Wtedy można się wykąpać, nawet w zimie.
 • Przygotuj płyn do dezynfekcji rąk i muszli klozetowej.

Należy świadomie mieć zapas płynów do dezynfekcji muszli klozetowej, umywalek, rąk. Jeżeli nie zrobisz takich zapasów lub skończą się zapasy, to zawsze należy mieć duże ilości sody oczyszczonej i octu. Soda i ocet znakomicie myją nawet tłuste rzeczy i brud z umywalek. Jeżeli ocet rozcieńczysz, to będzie służył do dezynfekcji rąk.

 • Rozważ kąpanie się na zewnątrz. Jeśli na terenie miasta, wsi znajduje się staw lub strumień, który nie jest zbyt brudny, można rozważyć kąpiel w nim.
 • Prysznic na siłowni. Jeśli masz członkostwo w siłowni, możesz skorzystać z prysznica.
 • Ponownie użyj ubrania. Nie zmieniaj wszystkiego, co nosisz każdego dnia. Dżinsy często można nosić przez kilka dni. Koszulki również. Dużo gorzej jest z bielizną.
 • Potrzebujesz mieć małą pralkę bębnową.

Te pralki nie są popularne w obecnym czasie. Jednak, kiedy zabraknie wody, twoja nowoczesna pralka będzie bezużyteczna. Pozostaje albo prać ręcznie ubrania, albo w pralce bębnowej, gdzie możesz regulować ilość wody. Warto mieć małą pralkę „Franię”.

 • Miej dużo dodatkowych skarpet i bielizny. Dobrze zaopatrzyć się w skarpety i bieliznę przynajmniej na tydzień czasu.
 • Miej co najmniej jeden sposób na filtrowanie i oczyszczanie wody zebranej z zewnątrz.
 • Naucz się drobnych napraw, jak przetykanie muszli klozetowej, rur od wody, wymianę uszczelek. Jeżeli nie jesteś w stanie nauczyć się tego, to dowiedz się, który sąsiad umie robić takie rzeczy.
 • Trzymaj w piwnicy podstawowe narzędzia, w tym: łopaty, siekierę, piły i inne przedmioty.
 • Pamiętaj, aby wyraźnie oznaczać wodę. Woda do picia musi stać w innym miejscu, niż woda do mycia naczyń. Woda do używania w łazience, powinna być ściśle ograniczona. Jeżeli każdy będzie lał wodę w dowolnej ilości, to szybko zostaniecie bez niej.
 • Dla dzieci i osób starszych. Najlepszy będzie zapas jednorazowych pieluch. Wtedy nie musisz ich prać.
 • Planuj posiłki. Kupuj produkty, planuj posiłki, które potrzebują, jak najmniej zużycia wody. Można wcześniej przygotować posiłki i zamrozić w  lodówce. Tutaj potrzebna jest duża zamrażarka i pomysłowość.
 • Dobry nastój

Brak wody to spora niedogodność, która wyostrza nerwowe apetyty. Łatwiej wtedy o kłótnie, sprzeczki i urazy. Należy przyjąć tę niedogodność jako stan faktyczny i często robić spotkania przy stole, aby rozmawiać  i rozwiązywać problemy. Spowoduje to mniej napięć i kłótni. Wszystko musi być dobrze zorganizowane i każdy musi wiedzieć, jakie ma obowiązki.

Źródło: backdoorsurvival.com

Pomoc: Hubertos

 

Robert Brzoza RobertBrzoza.pl Polski Portal Informacyjny

Formularz z NeTeS



Foto: Envato Elements By Grigory_bruev

One Response to “Szkoła przetrwania: Co zrobić, gdy zabraknie wody?”

 • adam on 14 marca 2018

  przydatne-dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Mikołaj Kopernik autor „Rozprawy o urządzeniu monety” napisał:

  „Chociaż niezliczone są klęski, wskutek których zazwyczaj podupadają królestwa, księstwa i rzeczpospolite, to jednak najgroźniejsze są moim zdaniem cztery: niezgoda, śmiertelność, nieurodzajność ziemi oraz spadek wartości monety. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że nie ma nikogo, kto by o tym nie wiedział, jednakże czwarta, która dotyczy monety, dostrzegana jest przez niewielu i to jedynie przez najgłębiej myślących, ponieważ nie powoduje natychmiastowego i gwałtownego upadku państwa, ale doprowadza je do tego stanu stopniowo i jakby niewidocznie”.

 • David Rockefeller – „Wspomnienia”, 2005, str.405

  Niektórzy wierzą nawet, że jesteśmy częścią tajnego kabalistycznego stowarzyszenia działającego przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych...oraz że w konspiracji obejmującej cały świat zmierzamy do stworzenia jednej globalnej struktury politycznej i ekonomicznej – jednego świata, jeśli tak wolicie to nazwać. Jeśli to jest stawiany mi zarzut, to jestem winny i jestem z tego dumny”.