Gorzka prawda o Monte Cassino: tysiące zgwałconych kobiet

Cassino

Bitwa o Monte Cassino to była prawdziwa rzeź. – Według różnych szacunków zginęło tam około 200 tys. żołnierzy. Tylko 2 Korpus Polski stracił 924 zabitych, 2930 rannych, 345 zaginionych – mówi w rozmowie z Faktem 24.pl Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Prawda o Monte Cassino jest smutna

Wielu żołnierzy złożyło najwyższą ofiarę, ale korzyści ze zwycięstwa okazały się niewspółmierne do kosztów, jakie poniosły siły alianckie. Z wojskowego punktu widzenia była to bezsensowna rzeź. J.F.C. Fuller w książce „Druga wojna światowa” mówi wprost, że kampania ze względu na brak sensu strategicznego i wyobraźni taktycznej jest czymś wyjątkowym w historii wojskowości.

Z kolei brytyjski korespondent wojenny kpt. Alan Whicker napisał później:

„gdyby generał Mark Wayne Clark (dowodził 5 armią) służył w armii niemieckiej, Hitler kazał by go rozstrzelać”.

Clark ponosi odpowiedzialność za zbombardowanie klasztoru na Monte Cassino 15 lutego 1944 roku, w trakcie bitwy o to wzgórze. To także on odmówił potem zgody na udział oddziałów gen. Władysława Andersa walczących pod Monte Cassino w zwycięskiej paradzie w stolicy Włoch.

Straszne gwałty sojuszników

Kiedy pierwsi Polscy żołnierze wchodzili na szczyt Monte Cassino (z którego w sposób zorganizowany wycofali się Niemcy) w tym czasie ich sojusznicy dopuszczali się gwałtów na niespotykaną skalę. Wszystko zaczęło się już pierwszej nocy po zwycięstwie, czyli 19 maja.

Według różnych szacunków ofiarami marokańskich Goumiers i innych francuskich wojsk kolonialnych padło od 5 do 60 tys. miejscowych kobiet. Nikt nigdy nie był w stanie dokładnie tego policzyć.

Dopuszczali się tego Marokańczycy nazywani „Francuskimi Maurami”. Gwałcili kobiety, dzieci (najmłodsza ofiara miała 11 lat), staruszki (najstarsza zgwałcona miała 86 lat) oraz mężczyzn. Nawet miejscowego proboszcza Alberto Terillę. Ci sami żołnierze otworzyli drogę do ataku Polakom na Monte Cassino.

Dowodził nimi francuski generał Alphonse Juin. Późniejszy dowódca sił lądowych NATO w środkowej Europie. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Legii Honorowej.

To on wydał zgodę na gwałty i morderstwa, pozwalając swoim Maurom w specjalnym rozkazie na 50 godzin całkowitej bezkarności. Nigdy nie spotkała go za to żadna kara. Stracono za to kilku żołnierzy – Maurów, którym udowodniono szczególne okrucieństwo.

Włosi pamiętają o zbrodniach aliantów

Dla Włochów do dzisiaj Monte Cassino jest symbolem tragedii.

Powstała na ten temat bogata literatura na Zachodzie. Na kanwie wydarzeń nakręcono film „Matka i córka” z Sophią Loren w roli głównej. Film otrzymał Złotego Globa ’62 za najlepszy film zagraniczny oraz Oscara.

Co ciekawe, Niemcy do dziś uważają Monte Casino za swój wielki sukces. Twierdzą, że nie przegrali tam żadnej bitwy, tylko wycofali się ze wzgórza, gdy uznali, że jego obrona nie ma żadnego dalszego sensu strategicznego, a Polacy mieli zająć wzgórze po wycofaniu się z niego doborowych niemieckich oddziałów.

źródło: fakt.pl

Formularz z NeTeSFoto: Dennis Jarvis/Bert Kaufmann/flickr/CC

One Response to “Gorzka prawda o Monte Cassino: tysiące zgwałconych kobiet”

  • Stan on 20 stycznia 2017

    tytuł i ostatni akapit – koń trojański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Mikołaj Kopernik autor „Rozprawy o urządzeniu monety” napisał:

    „Chociaż niezliczone są klęski, wskutek których zazwyczaj podupadają królestwa, księstwa i rzeczpospolite, to jednak najgroźniejsze są moim zdaniem cztery: niezgoda, śmiertelność, nieurodzajność ziemi oraz spadek wartości monety. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że nie ma nikogo, kto by o tym nie wiedział, jednakże czwarta, która dotyczy monety, dostrzegana jest przez niewielu i to jedynie przez najgłębiej myślących, ponieważ nie powoduje natychmiastowego i gwałtownego upadku państwa, ale doprowadza je do tego stanu stopniowo i jakby niewidocznie”.

  • David Rockefeller – „Wspomnienia”, 2005, str.405

    Niektórzy wierzą nawet, że jesteśmy częścią tajnego kabalistycznego stowarzyszenia działającego przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych...oraz że w konspiracji obejmującej cały świat zmierzamy do stworzenia jednej globalnej struktury politycznej i ekonomicznej – jednego świata, jeśli tak wolicie to nazwać. Jeśli to jest stawiany mi zarzut, to jestem winny i jestem z tego dumny”.