Polska opisana jest w Biblii na 1000 lat przed Chrystusem?

Godło Polski_DSC0158” (CC BY-SA 2.0) by  JAK SIE MASZ 

Stara nazwa Polski – to Lechia !!!

Są mocne dowody na to, naukowcy to potwierdzają.

Polska (Lechia – przed katolicka nazwa Polski) ma dość dobrze udokumentowaną historię przez średniowiecznych kronikarzy. Polska – Lechia występuje także w Biblii. Ma już min. 3000 lat.

Księga Sędziów 15:9

„Wtedy Filistyni wyruszyli i rozbili swoje namioty w Judzie, a robiąc wypady, docierali aż do Lechi. (10) Pytali ich mieszkańcy Judy: Dlaczego nas atakujecie? A oni odpowiedzieli: Przyszliśmy, żeby pojmać Samsona i postąpić z nim tak, jak on postąpił z nami. (11) Wtedy około trzech tysięcy mieszkańców Judy udało się do jaskini skalnej w Etam i powiedziało Samsonowi: Czy ty nie wiesz, że Filistyni teraz nami rządzą? Coś ty zrobił? A on odpowiedział: Postąpiłem z nimi tak jak oni ze mną. A oni na to: (12) Przychodzimy, żeby cię związać i oddać w ręce Filistynów. Rzekł im Samson: Przysięgnijcie mi tylko, że nie zamierzacie mnie zabić.

(13) Odpowiedzieli mu: Nie, chcemy cię tylko obezwładnić i oddać w ich ręce, ale nie zamierzamy cię zabijać. I związawszy go dwoma nowymi powrozami, wyprowadzili go z jaskini skalnej. (14) Kiedy przybył do Lechi, Filistyni na jego widok zaczęli wznosić radosne okrzyki. Wtedy duch Boga zawładnął nim, a powrozy, którymi był skrępowany, stały się nagle jak spalone włókna lniane i opadły z jego ramion.

(15) Znalazłszy szczękę oślą, jeszcze świeżą, chwycił ją i zabił tysiąc mężów. (16) I powiedział Samson: Przebiłem ich oślą szczęką, oślą szczęką zabiłem ich tysiąc. (17) Wypowiedziawszy te słowa, odrzucił oślą szczękę, a miejsce owo nazwano Ramat-Lechi.

(18) Kiedy zaczął odczuwać pragnienie, modlił się tak do Boga: Poprzez ręce twojego sługi Ty sam dokonałeś tego dzieła ocalenia. Czyż dopuścisz, żebym teraz skonał z pragnienia albo dostał się w ręce tych nieobrzezańców? (19) I rozwarł Bóg szczelinę, która się znajdowała w skale w Lechi, i wypłynęła z niej woda. Kiedy Samson ugasił pragnienie, ożywił się i nabrał nowych sił. Dlatego nazywa się to źródło: En-Hakkore [to znaczy: źródło Powołującego]. Bije ono do dnia dzisiejszego w Lechi. (20) Był Samson sędzią w Izraelu za czasów filistyńskich przez dwadzieścia lat”.

Weź Stary Testament i sprawdź sam.

Wszystkie antyczne mapy zachodnie pokazują Europe podzieloną między dwa mocarstwa.

Cesarstwo Rzymskie i Imperium Lechitów w którego skład wchodziły słowiańskie plemiona: Wandali, Wenetów, Gotów, Polan, Alanów Sarmatów i Scytów . Thietmar-X wiek, Prokosz-X w, Gall – XII w, Helmold – XII w, Cholewa – XIII w, Kadłubek-XIII w, Boguchwał-XIII w, Dzierżwa-XIV w, Jan Długosz-XV w, Kromer-XVI w, Naruszewicz-XVIII i wielu innych zagranicznych kronikarzy antycznych jednoznacznie twierdzi, że LECHIA to antyczna nazwa Polski sprzed chrztu w 966 r.

Nazwy Polski (Lechia) używane przez obcych kronikarzy to: perskie-Lachestan, litewskie-Lenkija, tureckie-Lehistan, ormiańskie-Lehastan, węgierskie-Lengyelország.

Polaków nazywano wszędzie Lechitami: tureckie Lehce, ruskie Lachy, węgierskie Lengyel, rumuńskie Leah, Ledianin u Serbów. Podobnie jak słowo Laszka (obecnie znane jako laska) oznaczało nic innego jak Polka.

Sami Polacy od najdawniejszych czasów nazywali siebie Lechitami.

Słowo „Polacy” użyto dopiero po raz pierwszy w XV wieku, wcześniej używano „Polanie” w łacińskiej formie Polani, Poleni, Poloni, które pojawiło się po raz pierwszy na przełomie X i XI wieku w żywocie starszym św. Wojciecha, prawdopodobnie spisanym w Rzymie między 999 a 1001 rokiem.

Polonia (Polska) to katolicka/łacińska nazwa naszego kraju. Co ciekawe, że w innych ościennych językach np. czeskie – lech znaczy pan, wielmoża czyli Polacy (Lechici) zwani byli przez swoich sąsiadów Panami, wolnymi ludźmi, szlachetnie urodzonymi.

Starożytna nazwa grecka naszego Państwa to Lachia (kraj Panów/Wybranych).

W Sanskrycie Lech oznacza tyle, co: pan, władca, król, pasterz czy bóg. Lechistan to państwo panów lub państwo bogów lub państwo pasterzy. Po persku do dzisiaj słowo Lah oznacza pana, boga i pasterza.

Nazwa Lechia jest dobrze udokumentowana przez historyków i mapy. A fakt, że opisywali nas historycy z innych krajów i tworzyli mapy jest nie do podważenia i jasno wskazuje, że Lechia to dawna nazwa Polski , która  trwała od ponad 2000 lat lub więcej przed Chrztem 996 r.

Z tego wynika , że Polacy to najstarszy lud Europy.  

źródło: LINK 

Komentarz Roberta Brzozy:

Informacje o korzeniach Polski coraz śmielej wychodzą na światło dzienne. Byłoby idealnie, gdyby historycy zbadali pochodzenie naszego kraju. Aż dziwne, że do tej pory nikt publicznie nie ogłosił takich badań. Aby one dotarły do społeczeństwa, musi tego dokonać historyk ze znanym nazwiskiem.

Takich osób nie brakuje po naszej stronie barykady.

Czy Lechia to prawdziwa nazwa Polski?

Dopóki nie zostanie ta sprawa dokładnie zbadana przez historyków, to w żadnym wypadku nie możemy odrzucić takiej tezy. Poszlaki są, pewne dowody również, teraz potrzebujemy tylko udokumentowanych dowodów, aby nikt nie śmiał podważyć naszych korzeni.

Jedno jest pewne, historia Polski była dramatyczna. Przykładowo, w potopie szwedzkim na początku drugiej połowy XVII wieku, w wojnach z sąsiadami, z kozakami, w buntach na kresach straciliśmy 40% społeczeństwa, w wojnie światowej 22% społeczeństwa.

Non stop nasz kraj jest kolonizowany, przerzucany z rąk do rąk jak prostytutka.

Nie wierzę tylko w pechowe położenie naszego kraju pomiędzy Rosją, a Niemcami.

Prawda jest dużo głębsza…

 

Brzoza Robert RobertBrzoza.pl Polski Portal Informacyjny

Formularz z NeTeS


36 Responses to “Polska opisana jest w Biblii na 1000 lat przed Chrystusem?”

 • Obserwator CK on 1 września 2016

  Mam równie śmiałą tezę, popartą mocnymi dowodami, że to Polacy, a nie żydzi, są potomkami starożytnego Izraela – Narodu Wybranego! :)

  Zachęcam do wykładu…

  https://youtu.be/NvsybxtRb8c

 • M11ynex on 1 września 2016

  Moim zdaniem bardzo mylny wniosek na koniec artykułu – „Z tego wynika , że Polacy to najstarszy lud Europy.” To nie może być prawda, bo nawet w samym artykule jest jasno powiedziane: „Imperium Lechitów w którego skład wchodziły słowiańskie plemiona: Wandali, Wenetów, Gotów, Polan, Alanów Sarmatów i Scytów. ” więc nie można powiedzieć, że to Polacy są najstarszym ludem Europy, bo to LECHICI SĄ NAJSTARSZYM LUDEM Europy. A Lechici przypomnę, to plemiona Wandali, Wenetów, Gotów, Polan, Alanów, Sarmatów i Scytów czyli Polacy są jednym z narodów potomków najstarszego ludu Europy – Lechitów.

 • Obiektywny on 1 września 2016

  Do autora artykułu:
  Przed publikacją artykułu proszę zrobić dokładniejszy research, bo to czyste spekulacje.

  Przykład:
  „…docierali aż do Lechi.”
  „…przybył do Lechi…”

  Gdyby chodziło o dawną krainę Lechia wówczas wydawca polskiego przekładu Biblii odmieniłby ją przez dwa „i”.

  Wygląda jednak na to, że wydawca polskiego przekładu Biblii Tysiąclecia – Pallotinum z 1965r. zrobiło inny błąd. Mianowicie powinni zachować oryginalną pisownię miejscowości starożytnego Izraela czyli LEHI a nie LECHI (co wprowadza w błąd dając szerokie pole do spekulacji) – autor artykułu widocznie nieświadomie dał się nabrać.

  Źródło:
  https://www.bible-history.com/geography/ancient-israel/ot/lehi.html

  Proszę powiększyć mapę a znajdziecie starożytną miejscowość LECHI w sektorze C-13.

  P.S.
  Google również mówi, że Filistyni żyli XII wieku p.n.e do III wieku p.n.e. natomiast Imperium Lechitów VI wiek n.e
  Źródło: tp://polskabc.pl/wp-content/uploads/cropped-frankseu-slavickingdom-lechina-empire-740×378.jpg

  Zatem roznica dzieląca Filistynów od Lechitów to około 900 lat.

  Pozdrawiam

 • Robert on 1 września 2016

  @obiektywny

  Za dużo wymagasz…
  Blog tajemnice nie jest siedliskiem badań, tylko przekazywania tajemnic/zagadek/nie zbadanych a prawdopodobnych informacji.
  Oczywistym jest, że pewne wnioski są sugestią autora tekstu.
  czy prawdziwe?
  To należy zbadać.
  Tu nie dostaniesz gotowców, a inspiracje do działania, do odkrywania, do zainteresowania się danym tematem.

 • Ania on 1 września 2016

  W liście do Kolosan 3.11jest wzmianka o Scytach. Proszę sobie przeczytać.

 • Lucy on 2 września 2016

  Mnie bardzo ciekawi dlaczego polscy patrioci nie poruszaja tego jak zly wplyw na dole polskiego narodu mieli – i nadal maja Zydzi. Oni przeciez bardzo zadko sa lojalni do kraju w ktorym mieszkaja. Oficjalnie jest ich w Polsce tylko kila tysiecy, no ale ubijanie zwierzat bez ogluszenia, kosher, jest teraz znowu legalne. Prezydent celebruje deras Hannukah w Palacu. To dziwne jesli polscy patrioci naprawde sa przy wladzy. Pozdrowienia ze Szwecji, gdzie przez Sionism urobiona „elita” ma w nosie co sie dzieje z krajem Gojow Goyim.

 • Firstwiese on 2 września 2016

  POCZET KRÓLÓW LECHII, odsłania naszą starożytną historię, co oznacza, że tzw. Kościół Katolicki w Polsce od 1050 lat ukrywa przed Polakami, że byliśmy starożytnym, antycznym wielkim imperium od XVIII wieku przed naszą erą! – a więc dużo starszym niż Cesarstwo Rzymskie… Poczet Królów Wielkiego Imperium Lechitów na słowiańskim miejscu mocy – dzisiaj podporządkowanemu judejsko-rzymskiej okupacji, klasztorze na Jasnej Górze.
  ________________________________________________________________
  Słowiańscy królowie Lechii – Janusz Bieszk (2016)
  https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8116
  ________________________________________________________________
  Jest to pierwsza publikacja w polskiej historiografii na temat organizacji władzy i funkcjonowania Lechii, czyli starożytnej Polski, zwanej inaczej Imperium Lechitów, Scytią Europejską lub Sarmacją Europejską. Na podstawie ponad 50 kronik i materiałów źródłowych, polskich i zagranicznych, oraz 36 starych map cudzoziemskich autor opracował, po raz pierwszy, poczet słowiańskich królów lechickich w okresie od XVIII w. p.n.e. do X w. n.e. Dokonał także opisu terytorium Lechii, jej gospodarki, handlu, budownictwa miast, grodów, portów oraz żeglugi, transportu i bitych monet lechickich, a także głównych wojen i bitew, pominiętych dotąd.
  Powyższe odkrycia były ściśle związane z wynikami najnowszych badań genetycznych Ariów – Słowian, przeprowadzonych w laboratoriach polskich i zagranicznych w latach 2010-2013, według których my Polacy, Ariowie – Słowianie zamieszkujemy tutejsze ziemie od, około 3800 lat.
  Potwierdziły to również ostatnie odkrycia polskich archeologów na terenie grodów, miast, osad obronnych i grobowców, wybudowanych przez naszych przodków Ariów – Prasłowian na terenie obecnej Polski.

  Władcy Imperium Słowiańskiego. 3800 lat historii.

  Król Sarmata około 1800 p.n.e.
  Król Kodan około 1700 p.n.e.
  Król Lech I Wielki 1729 – 1679
  Król Filan 1679 – 1649
  Król Car ?
  Król Lasota ? – 1479
  Król Szczyt 1482
  Król Alan II ? – 1272
  Król Wandal 1272 – ?
  Król Lech II Chytry lub Lis/Listyg 336 – 323
  Król Polach 231 – 188
  Król Lisz
  Król Posnan
  Książęta Sandomir, Lublin, Lubusz ?
  Król Lech III Ariowit/Ariowist 74 – 25
  Król Awiłło Leszek IV Uznany 25 p.n.e – 34 n.e. ?
  Król Wisław I 35 – 91
  Król Witosław 91 – 127
  Król Alaryk I 127 – 162
  Król Dieteryk 162 – 201
  Król Teneryk 201 – 237
  Król Heldwiryk 237 – 292
  Król Wizymir Budowniczy 292 – 340
  Król Mieczysław 340 – 388
  Król Radgoszcz 388 – 394
  Król Witosław II 349 – 405
  Król Corsico 405 – 454
  Król Wisław II 477 – 486
  Król Alaryk II 487 – 507
  Król Alberyk II 507 – 526
  Król Jan 526 – 566
  Król Radgoszcz II 566 – 613
  Król Wisław III 613 – 652
  Bezkrólewie – panowało w latach 652-659
  Dwunastu Wojewodów – po raz pierwszy – panowało w latach 659-694
  Król Krak I, Scyta 649 – 728
  Król Krak II, Scyta 728 – 733
  Król Lech V Zabójca 733 – 735
  Królowa Wanda, Amazonka 735 – 740
  Dwunastu Wojewodów – po raz drugi – panowało w latach 740-760.
  Król Lech VI Przemysław 760 – 780
  Król Lech VII, Oszust (4 godziny 06.10.780r.)
  Król Lech VIII 780 – 800
  Król Lech IX ,Waleczny 800 – 824
  Król Popiel I, Gnuśny 824 – 830
  Król Popiel II, Zbrodniczy 830 – 840
  Bezkrólewie – panowało w latach 841-842

  Król Koszyszko – Piast
  [czyli prawdziwy Chrzest Polski]

  Panował w latach 842-862. W maju 841 roku zwołano wiec w Kruszwicy na który zjechali się także rycerze i krewni pomordowanych książąt ze wszystkich dzielnic Imperium. Przybyli też ocalali synowie i krewni Popiela II. Narady i kłótnie ze znienawidzonymi powszechnie potomkami Popiela trwały, a Imperium zaczęło się rozpadać, bo dzielnice zachodnie za Odrą zaczęły nawiązywać kontakty z księstwami niemieckimi.
  Dopiero na wielkim wiecu rok później, zgodnie z prawem i obyczajem wybrano na króla szlachcica, rycerza, zarządcę dworu królewskiego – nazywanego piastunem – doświadczonego i rozważnego „urzędnika” Koszyszko herbu Kroy.
  Starał się uspokoić sytuację w pomorskich i zachodnich dzielnicach ale tamci synowie Popiela wyłamywali się z powinności wobec króla. Dopiero jak poślubił ich córki i siostry książęce ustały wszelkie wojny domowe i rozboje.
  Podczas jego panowania 14 książąt 1 stycznia 845 roku przyjęło chrzest w obrządku rzymskim w dzielnicach południowych, nie chcąc być ofiarami napadu ze strony Czechów i Morawian, którzy przyjęli chrzest już w 818 roku.
  Rok później, w 846 roku, król wschodnio frankoński Ludwik Niemiec najechał zbrojnie Wielkie Morawy „odwiedzić” Czechów i „poznać” nowo ochrzczonych Lechitów. Czesi go tak rozgromili, że ledwo uszedł z życiem.
  Po jego kolejnej wyprawie w roku 855 misjonarze zostali ostatecznie wypędzeni z Ołomuńca i Wielkiej Morawy. O tych chrztach nie ma nawet wzmianki we współczesnych źródłach historycznych.
  Król Koszyszko oprócz Rzepichy miał jeszcze kilka żon, z którymi miał dwóch synów i trzy córki. Zmarł w 862 roku.

  Król Ziemowit, Reformator 862 – 892
  Król Wrocisław 892 – 896
  Król Lech X Dzielny 896 – 921
  Król Ziemomysł 921 – 957

  Król Mieszko I
  Panował w latach 957-992. Jako słowiański król objął władzę po wiecu.
  Przyjął niesławny, ale osławiony chrzest – czyli tak naprawdę tylko przeszedł z obrządku cyrylo-metodiańskiego na rzymski – co zdegradowało go z roli niepodległego króla do księcia zależnego od kościoła i papieży.
  Natychmiast wydał rozkaz zburzenia cerkwi i wybudowania na ich miejscu katedr i kościołów.
  Siedem żon zamienił na jedną – chrześcijankę – Dąbrówkę, którą najlepiej chyba opisuje Kronika Czeska z XI wieku: „Roku pańskiego 977 umarła Dąbrówka niecnotliwa i stara baba. Gdy ją Xiążę Polski zaślubił, zrzuciła czepiec i jakoby panienka przypięła sobie na głowę wieniec, co było wielkm szaleństwem i wszeteczeństwem”.
  W 979 roku Mieszko I rozbił i zadał olbrzymią klęskę wojskom cesarza Ottona II. Cesarz został całkowicie pokonany. Mieszko I zdobył wówczas taką sławę, że gratulowano mu w całej Europie. Przeniósł stolicę do Szczecina, a swoje Państwo oddał pod „opiekę” papieżowi i państwu kościelnemu, pragnąc je „uchronić” przed Niemieckim Cesarstwem Rzymskim.

  Ta „opieka” trwa do dziś (konkordat = 1% dochodu Narodu Polskiego idzie co roku dla Watykanu), „ochrona” również trwa nieprzerwanie. Królestwo przestało istnieć, niemiec jak pluł, tak dalej pluje nam w twarz.

  Klątwy Watykanu na Polskę – do dziś nieodwołane

  Watykan wielokrotnie rzucał rytualne klątwy na nas i na naszych historycznych władców. Te klątwy do dziś energetycznie działają, podporządkowując nas fizycznie i mentalnie hegemonii obcej duchowo naszemu prawdziwemu dziedzictwu (i zmanipulowanej) ideologii.

  Watykan rzucił klątwy na Polskich królów:

  Bolesława I Chrobrego
  Mieszka II Lamberta
  Bolesława II Śmiałego (Szczodrego)
  Bolesława III Krzywoustego
  Kazimierza III Wielkiego
  Władysława II Jagiełłę

 • Marcjan on 3 września 2016

  Książka Janusza Bieszka przybliża historię starożytnej Lechii i jej królów. Niedługo ma się ukazać drugi tom. Mam nadzieje, że i historycy „głównego nurtu” włączą się w badanie i odkrywanie zakłamanej przez Watykan i zaborców historii Polski.

 • Leszek on 12 listopada 2016

  Wszyscy fajnie piszą. Prawdą jest, że to nie badania naukowe. Prawdą też jest, że mówi sie o istnieu polskiej halpgrupy R1A1A7 na terenie dzisiejszej Polski od 10.700 lat. Imperium Lechitów liczy sobie co najmniej 3000 lat. Pierwszy król, o którym piszą – Sarmata panował ok. 1800 r. p.n.e. Pisze sie i mowi o związku slowiańskim, czyli wielu związku wielu plemion. Nazwa, to najmniejszy problem. Przyjętonazwę Polanie, bo było to plemię małe i słabe. Uciekano od historycznej nazwy LECHII i LECHITÓW, bo byłaby niemożliwa manipulacja historią. Dlatego tak niszczy się Słowian. Żydzi, to żaden naród wybrany, no chyba, że wybiórczość dotyczy chazarskich oszustów i morderców. Słowianie szybko muszą się odnaleść i publicznie poświadczyć swoje pochodzenie.

 • Wiktor on 25 listopada 2016

  Prawd jest kilka.
  Polska po hebrajsku to ” Polin ” co się tłumaczy jako ” tutaj odpoczniesz”.
  Jeszcze inna prawda mówi , że wojująca Niemcy i Rosja podczas I wojny światowej zadłużyły się u żydów, obiecując im po wygraniu stworzenie nowego państwa – Ostenisraela zwanego Judeopolonią.
  Jesteśmy po prostu długiem dawnych mocarstw wobec bankierów żydowskich

 • Bartek on 16 grudnia 2016

  To ja dorzucę jeszcze coś ze swojego ogródka, jakim jest językoznawstwo. Czy wiedzieliście, że na terenie Polski prawdopodobnie mówiono językiem praindoeuropejskim (czyli tak na prawdę prasłowiańskim) ? Stąd tak duże podobieństwa między sanskrytem a językami słowiańskimi. Autor tego artykułu wręcz uważa, że polski jest obecnie najbardziej podobny do prasłowiańskiego, więc tak na prawdę wszystkie języki indoeuropejskie pochodzą od języka prasłowiańskiego (więc pośrednio też od polskiego), a nie od łaciny: https://wspanialarzeczpospolita.wordpress.com/2014/07/22/pierwsze-przykazanie-lingwistyki-zawsze-ignoruj-rdzen-slowianski/

 • Jarek on 14 lutego 2017

  Wszyscy chyba znają bajkę o Lechu, Czechu i Rusie. Jak widać, nie wzięła się ona znikąd. Ja sam kiedyś, gdy byłem młody zastanawiałem się, skąd się wziął Lech, bo pozostałe jest oczywiste. Gdy dowiedziałem się o Lechii – dawnej nazwie Polski, to wszystko zaczęło układać się w logiczną całość. Na szczęście coraz więcej osób to widzi i jest szansa na odkłamanie historii.

 • abraslovn on 1 marca 2017

  Dla ciekawskich dodam, że to słynne Bet Sze’an w dzisiejszym Izraelu dawniej nazywano Lechistanem z greckiego Scytopolis ( przypadek? ) to tamte tereny opisuje ksiega sędziów w biblii i to rzeczywiscie może być pozostałośc po plemionach słowian które podbiły te tereny swojego czasu i załozyly to miasto. polecam film ponizej Pana Pawła on tam cytuje ze swoich źródeł.

  https://www.youtube.com/watch?v=BCixlhn1XCM&t=9s

 • Rafał on 2 kwietnia 2017

  Użyte w tym tekście określenie lachajjáh dosłownie znaczy „w wiosce namiotowej”, ale drobna zmiana znaków samogłoskowych pozwala oddać je wyrażeniem „w Lechi”Miejsce to znajduje się niecałe 3 km na wsch. od Bet-Szemesz.Tak więc wyluzujcie. A Scytowie to nie lechici.. Ąż szkoda pisać. Poszukajcie źródeł

 • Lęh on 5 czerwca 2017

  Rafał ma rację. Określenie Lechici, a właściwie Lęhy, pochodzi zupełnie skądinąd i jest znacznie starsze od Biblii. Sprawa jest wyjaśniona od dawna, ale ukrywana, by tylko mieszać nam w głowach i ośmieszać takimi interpretacjami, jak ta z Biblii. Uzasadnienie w: https://rudaweb.pl/index.php/2017/01/20/lech-wladca-legow/

 • Robert on 6 czerwca 2017

  Lęh

  nie bardzo rozumiem, jakie źródło może być starsze od Starego Testamentu?

 • Andrzej on 6 czerwca 2017

  Totalne bzdury. Wprawdzie w przekładach na język polski w tym miejscu jest słowo „Lechia”, ale nie odnosi9 się do terenów nad Wisłą, te wydarzenia miały miejsce w dzisiejszej Palestynie. W tamtejszej Lechi Samson szczęką osła zabił 1000 Filistynów. Następnie nazwał oto miejsce Ramat-Lechi, czyli Wzgórze szczęki. Później niejaki Szamma pobił w L echi Filistynów, którzy atakowali Izraelitów, miejsce to nazywano Lahajjah, co dosłownie znaczy”wioska namiotowa”. W ówczesnym języku hebrajskim w piśmie nie znano samogłosek, były tylko spółgłoski. Czytający tekst wstawiał ustnie samogłoski. Współcześni tłumacze wstawiają w te miejsca inne samogłoski. Podobna sytuacja jest z Imieniem Boga, które było zapisane spółgłoskami „JHWH” pisanymi z prawej do lewej. I teraz zależnie od tego, jakie samogłoski wstawimy będzie to albo „Jahwe”, albo „Jehowa”.

 • marek on 2 lipca 2017

  prosze nie wprowadzac innych w bład, i jesli podaje Pan cytat z Bibli bez – co jest ważne przypisów tłumacza- to to jest wprowadzanie w bład. Tłumacz w przypadku bibli Tysiaclecia, czy Wujka wyraznie zaznacza ze Lechia kraina istniejaca na Bliskim wschodzie istniała, i nazwa ta oznaczała gore z wielka szczelina -dosłownie, i w zaleznosci kto jak to przetłumaczyl… i dobrze pan wie i ja ze tamta Lechia nie ma nic wspolnego z nazewnictwem Polakow – lechitami przez niektore narody… Zwykle manipulowanie nazewnictwem i tyle..Pozdrawiam

 • Robert on 5 lipca 2017

  Marek

  1 – nie interesują mnie przypisy tłumaczy Biblii, ani ich interpretacja.

  2 – Jaki masz dowód na to, że Lachia w Biblii, to nie jest kontynuacja Polski?

 • Max on 8 lipca 2017

  <>

  Nie ma dowodu, ze jest. Koniec tematu.

  Polacy nie sa ludem starozytnym. Zadna nacja nie jest. Mozemy jedynie mowic o starozytnych tradycjach. Jak wiem tradycje zwiazane z Polska uwaza sie za okolo tysiacletnie.
  Na te chwile brak dowodow na starsze datowanie „Polakow” niz wiek IX.

  „Starozytna lechia”, „starozytni Polacy” itp. To bzdury.
  Publikacje o takiej tematyce nadaja sie tylko jako fikcja literacka z gatunku fantasy.

 • Robert on 8 lipca 2017

  Max

  Jakie masz dowody na swoją antypolskość?
  Wszystko można napisać, tylko jak to udowodnisz?

 • Dinis on 13 lipca 2017

  Czy mnie pamięć nie myli, czy ten artykuł był kiedyś o wiele dłuższy? Czytałem go parę miesięcy temu i wydaje mi się, że wspominał pan też kilkunastu władców i lata ich panowania.

 • Robert on 13 lipca 2017

  Dinis,

  artykuł nie był skracany.

 • Tomek on 30 października 2017

  Bez sensu. Z kontekstu wynika, że owo Lechi było wewnątrz Judy. Więcej precyzji myślenia i zrozumienia czytanego tekstu życzę.

 • Przybyla Grazyna on 23 grudnia 2017

  Miasto Lechi nie ma nic wspolnego z Lechem Ani z Polska.My jestesmy od Jafeta syna Noego.Jawan byl synem Jafeta.Sarmata byl synem Helissy(ime meskie) a wnukiem Jawana.Sarmata mial syna ktorego nazwal Po swoim ojcu Helisa I ten byl ojcem Lecha I Wielkiego od ktorego nazwana Wielka Lechia,czyli Imperium Lechia.Ani Jafeta I Jawana I innych juz nie bylo na tych ziemiach.Oni wyszlo do europy.Nazwa amiasta Lechi nie ma nic wspolnego z tymi terenami.Lecha I Willie go przodkowie of dawna nie przebywali Tam.Jafet wraz z 7 synami wyszedl do europy Po potopie choc nie odrazu.Jestesmy narodem wybranym nazwe Lechi byc moze mogl nadac samBog ot poprostu sobie tak.7 synow Jafeta to praojcy narodow europejskich.

 • Bolesław on 7 stycznia 2018

  Gdzie znajduje sie taki rodowód z Sarmata i Helissą?

 • Przybyla Grazyna on 3 marca 2018

  Miasto Lehi Jak wspomnial juz ktos polozone bylo gzie dzis jest Palestyna.Czy pisane jest Lechi to nie wiem ale w bibli jezyku angielskim jest pisane Lehi. Znalazlam na internecie nasze dokladne pochodzenie.Pochodzimy od :Noe. -Jafet. -Jawan -Elisza zwany Helisa I – Sarmata – Helisa II- Lech I Wielki zalozyciel Wielkiej Lechi, Imperium Lechickie.To jest w kronikach polskich I na internecie.Od Jawana I jego 4 synow sa mieszkania Grecji i wyspy greckich.Elisza zwany Helisa to od niego nazwa Hellas starozytna nazwa Grecji.Ten Elisza/Helisa I mial syna Sarmate ktory wyruszyli do europy Zalozyl panstwo sarmackie.Sarmata to dziadek LechaI Wielkiego zalozyciel Wielkiej Lechi, Imperium Lechickie.My polacy mamy najwiecej wspolnego z grekami bo Sarmaty ojciec tt Helisa I of ktorego starozytna Grecja zwana byla Hellas.Dzisiejsza nazwa Grecji to nazwa lacinska.

 • Lech on 27 czerwca 2018

  Pani Grazynko (nomen est omen…) poprosze źrodła na pnine rewelacje. Uprzedzam: wypociny różnych parobasow z YT to jeszcze nie źrodła, podobnie jak bajania panów Bieszka, czy Szydłowskiego.
  Prosze o choćby cień poszlaki, że Helenowie pochodza od Lechitów.

 • Słowomił on 6 sierpnia 2018

  Polecam poczytanie o odkryciu ceramiki filistyńskiej w starożytnym Aszkelonie i odczytaniu z nich inskrypcji pod koniec 2016 roku, eksperci (m.in. Serafimow) odczytali je jako jakieś prapismo dające się odczytać w ogólno pojętej mowie słowiańskiej, o ile pamiętam chodziło o mniej więcej coś takiego: „ludi padi, po widymy”, czyli sens „ludzie pójdzcie, poznajcie”. Ustalili to badając wszystkie ówczesne słowiańskie języki i ich minione formy. Filistyni jako tzw. ludy Morza, przybyli podczas inwazji na Egipt i bliski Wschód i tam osiedli, m.in. jak Fenicjanie około 12 w p.n.e. W trakcie tych badań ustalono także że obecna populacja dzików ma niewiadomego pochodzenia geny, których nie mają dziki w sąsiednich krajach. Na podstawie badań genetycznych ustalono że gatunek który zdominował dziko żyjące świnie to była udomowiona świnia, której odpowiednik pochodził z Europy środkowej i musiał trafić na teren wschodniego wybrzeża M.Śródziemnego razem z migracją na te tereny właśnie Filistynów. Co więcej, w 2016 roku odkryto starożytny cmentarz Filistynów obok Aszkelonu, ze szkieletami, bronią, ceramiką, 160 stanowisk, grobów. Mieli przeprowadzić badania genetyczne DNA tych szkieletów, żeby ustalić ostatecznie z jakiej puli genetycznej pochodzili Ci ludzie, jako że było to dopiero pierwsze takie znalezisko. Niestety do tej pory nie zostały opublikowane wyniki tych badań genetycznych. Być może jest to niewygodne dla ówczesnych mieszkańców Izraela przyznać, kto w przeszłości ich przodków nauczył obróbki żelaza, kto im przekazał pismo. Bo nie ulega że obraz Filistynów jako krwiożerczych dzikusów przedstawiony w Biblii był nieprawdziwy. W rzeczywistości stali oni na wyższym stopniu cywilizacyjnym niż Ci którzy ich unicestwili. Mieli zorganizowane rolnictwo, murowane domy, miasta, ceramikę, pismo, wytapiali żelazo na długo przed innymi na tzw. bliskim Wschodzie, budowali okręty, mieli udomowione zwierzęta itd. Wracajac do tematu dyskusji, naprawdę wiele wspólnego jest z określeniem Lechi a Filistynami, w świetle tych wszystkich odkryć i faktów. Mogę podać linki do tego co napisałem. Naprawdę polecam poszukiwania, bo wiele jest już odkryte.

 • HKW on 24 października 2018

  I dlatego od lat niszczą nas wybijając tez nasza najlepsza rdzennie polska elitę …..!!!!

 • Stanisław on 7 grudnia 2018

  Chrzest Mieszka I był w roku 966 naszer ery , nie w 996.

 • Robert on 8 grudnia 2018

  Stanisław

  obie daty są błędne, proszę o dalsze badania…

 • Henryk on 29 stycznia 2019

  o prawda Watykan to twórca dziejów w Europie i na Świecie przez ostatnie 2000 lat a nawet wcześniej. Watykan nieprzerwanie i masowo morduje gwałci zakłamuje fakty historyczne od początku swojego istnienia zwanego Świętym Cesarstwem Rzymu bo i sam Watykan to zakamuflowane Cesarstwo Rzymskie. To Watykan zburzył Świątynię Salomona i rozpędził Żydów na masową poniewierkę po ówczesnym Imperium Lehji Królestwa Franków Królestwa Gothów a nawet Anglii. To Watykan poprzez zdrajcę i „judasza” uprowadził Króla Lehji ( przerobionego w NT na Jezusa z Nazarethu) oraz sadystycznie umęczył i ukrzyżował w dawnym cyrku Kaliguli i Nerona. Bo to byli nie jacyś tam mityczni „chrześcijanie” a Lehici Żydzi Frankowie i Gothowie z Anglią włącznie ! Bo to Oni byli pierwszymi „chrześcijanami” masowo i dla rozrywki rzymskiego tłumu mordowani w cyrku Kaliguli i Nerona a także w Coloseum. To inkwizycja watykańska mordowała Lehitów Franków obcinała im języki a później następne pokolenia niewolników uczyła języków niemieckiego i francuskiego mieszając ojczyźniane języki z łaciną! To jezuici tworzyli Państwa Narodowe aby podzielić Imperium Lehji Królestwo franków i Królestwo Gothów. To Watykan a dokładniej jezuici wykorzystywali Żydów w całej Europie do brudnej roboty. To Watykan a dokładniej jezuici stworzyli opresyjne służby tajne to oni dali Europie komunizm + faszyzm = uniwersalizm NWO Agendę 21 Depopulację ! To jezuici lub podległe im służby tajne zamordowały Franciszka Ferdynanda Cara Rosji z Rodziną.To jezuici byli wzorem dla SS i NKWD to jezuici sprowokowali poprzez swoich agentów rewolucję październikową to jezuici dali Europie i Światu 2 wojny światowe Hiroshimę Nagasaki Holocaust Ameryki i Europy a także OŚ ZŁA z Japonią. Tak tak papieżu następco Kaliguli i Nerona wszędzie widać wasze satanistyczne macki i herezją jest a nawet bluźnierstwem nie doceniać waszego zła które uczyniliście miliardom istnień ludzkich !
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100009030252352

 • Lukasz on 6 czerwca 2019

  Ramath Lehi to po hebrajsku Wzgórze Szczęki. Samson je tak nazwał gdy pokonał 1000 Filistynów tą właśnie częścią oślego szkieletu. Miasto to położone było w Judzie.

 • Krzysztof on 30 grudnia 2019

  Witam!

  W sprawie tego co nas czeka, zapraszam Was do zapoznania się z księgą życia. Jest to jedyne rozwiązanie aby polski naród, oraz inne narody świata miały jaką kolwiek szansę poznać Prawdę.

 • dareckiwawa on 29 marca 2020

  Jeśli w 966r byliśmy małpami na drzewach to dlaczego cesartstwo rzymsko niemieckie sie z nami układało? W takich przypadkach w tamtych czasach oni wchodzili i brali co chcieli. Z nami sie liczyli i przez chrzest zawarli rozejm. Musieliśmy się liczyć i być poważnym graczem ale coś szlo ze wschodu i na swoją zgubę zawarliśmy chyba nie ten pakt co trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Mikołaj Kopernik autor „Rozprawy o urządzeniu monety” napisał:

  „Chociaż niezliczone są klęski, wskutek których zazwyczaj podupadają królestwa, księstwa i rzeczpospolite, to jednak najgroźniejsze są moim zdaniem cztery: niezgoda, śmiertelność, nieurodzajność ziemi oraz spadek wartości monety. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że nie ma nikogo, kto by o tym nie wiedział, jednakże czwarta, która dotyczy monety, dostrzegana jest przez niewielu i to jedynie przez najgłębiej myślących, ponieważ nie powoduje natychmiastowego i gwałtownego upadku państwa, ale doprowadza je do tego stanu stopniowo i jakby niewidocznie”.

 • David Rockefeller – „Wspomnienia”, 2005, str.405

  Niektórzy wierzą nawet, że jesteśmy częścią tajnego kabalistycznego stowarzyszenia działającego przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych...oraz że w konspiracji obejmującej cały świat zmierzamy do stworzenia jednej globalnej struktury politycznej i ekonomicznej – jednego świata, jeśli tak wolicie to nazwać. Jeśli to jest stawiany mi zarzut, to jestem winny i jestem z tego dumny”.