Generał USA: dozbrajanie ISIS to „świadoma decyzja”

isis

DIA to Defense Inteligence Agency, czyli Obronna Agencja Wywiadowcza, której generał Flynn był szefem od czerwca 2012 roku do sierpnia 2014 roku. Pełnił tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę. Na pozycję szefa DIA został mianowany bezpośrednio przez Baracka Obamę.

W wywiadzie dla telewizji AlJazeera, przeprowadzonym przez Mehdi Hasana, generał Flynn pytany jest o znajomość raportu z 2012 roku, w którym DIA informowała administrację w Waszyngtonie oraz CIA o przerzutach broni z Libii do Syrii oraz o możliwości utworzeniu khalifatu w Syrii, czyli o powstaniu ISIS. Generał nie tylko przyznaje, że zapoznał się z raportem ale także przyznaje, że poparcie Zachodu dla Państwa Islamskiego na początku jego egzystencji było „świadomą decyzją”.

Raport, o którym mowa, powstał w czerwcu 2012 roku na dwa miesiące przed zamachem dokonanym przez islamskich bojowników na ambasadę USA w Benghazi, w którym zginął ambasador USA Christopher Stevens. Treść raportu została odtajniona przez sąd na podstawie ustawy o wolnym dostępie do informacji (FOIA) amerykańskiej organizacji Judicial Watch.

Treść raportu DIA z 2012 roku

W poniższym wywiadzie Flynn sprostował stwierdzenie dziennikarza, aby podkreślić, że działania podjęte przez USA prowadzące do powstania ISIS, nie wynikały z czystej ignorancji lub „odwrócenia wzroku”, ale były wynikiem świadomej polityki.  

Mehdi Hasan rozmawia z Michaelem Flynnem, generałem armii USA i szefem DIA.

Hasan: Pan w zasadzie mówi, że w rządzie wiedziano o tym, że grupy te powstają, pan widział tę analizę i argumentował pan przeciwko tym działaniom, ale kto pana nie chciał słuchać?

Flynn: Myślę, że administracja w Waszyngtonie.

Hasan: A więc administracja w Waszyngtonie odwróciła wzrok od tego, co się dzieje?

Flynn: Nie sądzę, by chodziło o „odwracanie wzroku”, myślę, że to była decyzja. Świadoma decyzja.

Hasan: Świadoma decyzja by wesprzeć powstanie, w którym wzięli udział: Salafici, Al-Kaida i Bracia Muzułmanie?

Flynn: Tak, to była świadoma decyzja, by robić, to co robiono.

Dziennikarz wyraził zdumienie szczerością generała. Odczytał następnie fragmenty raportu: „jest szansa, że powstanie zadeklarowane lub niezadeklarowane zwierzchnictwo salafickie we wschodniej Syrii, czego chcą siły wrogie reżimowi w Damaszku a sprzyjające powstańcom”.

Ale zamiast zlekceważyć te doniesienia, jak to zrobił rzecznik Departamentu Stanu wkrótce po ujawnieniu raportu z 2012 roku, generał Flynn podkreślił, że kiedy pełnił rolę szefa DIA przykładał wielką wagę do tych informacji i stwierdził, że doniesienia były jasne.

Emerytowany niedawno generał Michael Flynn jest najwyższym rangą funkcjonariuszem administracji USA, który oficjalnie potwierdził, że USA i inni, świadomie wsparli Al Kaidę w Syrii poprzez swoje działania polityczne i szmugiel broni.

Hasan: W 2012 roku USA koordynowały szmugiel broni z Libii do tychże grup (Salafitów, Bractwa Muzułmańskiego, Al-Kaidy w Iraku), więc czemu pan nie zrobił nic, by to powstrzymać, skoro bał się pan, że to doprowadzi do powstania islamskich ekstremistów?

Flynn: Przykro mi to powiedzieć, ale to nie moje zadanie. Moim zadaniem było… że tak powiem… moim zadaniem było tworzenie możliwie dokładnej informacji na temat sytuacji.

Po odtajnieniu raportu z 2012 roku w kwietniu 2015 uznano go za niezwykle istotny dla zrozumienia roli USA we wczesnym formowaniu się ISIS w Syrii, co jednak zostało skrytykowane przez niektórych ekspertów a także takie media jak The Daily Beast (gazeta poszukująca skandali i spisków), Dyrektora DIA stwierdza, że te informacje były bardzo istotne i kształtowały jego opinie przedstawiane w rozmowach z administracją w Waszyngtonie.

Pamiętając o tym, że Michael Flynn wcześniej służył jako szef wywiadu przy sztabie Zjednoczonych Sił w Iraku, a jego zadaniem było rozbicie Al-Kaidy, jego szczere wyznanie, że Waszyngton w istocie dozbrajał Al-Kaidę w Syrii jest szczególnie gorzkie. Jeszcze bardziej groteskowo to brzmi, gdy sobie przypomnimy, że generał Flynn odpowiadał za wytropienie Osamy bin Ladena.

Jak więc musi się zapatrywać na fakt, że żołnierze Aymana al-Zawahiriego otrzymywali pomoc od jego rządu w 2012 roku?

„Po tym, jak ja sam zacząłem interesować się sprawą, zacząłem otrzymywać telefony i maile od wielu osób, które zapewniały mnie, że raport z 2012 roku jest nieistotny i że „prawdziwi” eksperci nie traktują go serio”.

Próba skompromitowania raportu zaczęła się od artykuły w The Daily Beast zatytułowanego Spiskowa Teoria, w którym cytowany jest były oficer NSA, John Schindler. Schindler kwituje tam, że dokument DIA: „nie zawiera niczego istotnego… nic, co miałoby wartość.”

„Ku mojemu zaskoczeniu, po moim artykule w AntiWar.com, krytykującym Daily Beast i Johna Schindlera za ich dezynwolturę, otrzymałem telefon od jednego z obecnych wysokich urzędników CIA, który jest też moim kolegą jeszcze z czasów, gdy mieszkałem w Waszyngtonie. Ów kolega, który większość kariery spędził w biurze PRu CIA, osobiście apelował do mnie, bym porzucił tę sprawę, oraz nie ośmieszał Johna Schindlera, zapewniając mnie, że Schindler „dobrze wie, co mówi” – powiedział generał.

Rozmowa Mehdi Hasana z Michaelem Flynnem rozwiązuje wszystkie wątpliwości i pokazuje, jak ważny jest to dokument. Powinniśmy włączyć go do debaty na temat naszego zaangażowania w Syrii i Iraku.

Przedruk artykułu pod tytułem: Former DIA Chief Michael Flynn Says Rise of Islamic State Was „a „Willful Decision” And Defends Accuracy of 2012 Memo z 8 sierpnia 2015 roku.

Autor: Brad Hoff, dziennikarz tworzący blog https://levantreport.com, poświęcony sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie.

Tłumaczenie i redakcja: Rafał Betlejewski

[jwplayer player=”1″ mediaid=”651″]

Formularz z NeTeSPhoto credit: Dean Hochman / Foter.com / CC BY

One Response to “Generał USA: dozbrajanie ISIS to „świadoma decyzja””

  • Ala on 17 listopada 2015

    Te informacje są wstrząsające ! Jaki ten świat jest podły a spektakularne interesy małej grupy uprzywilejowanych są ważniejsze od życia LUDZI !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Mikołaj Kopernik autor „Rozprawy o urządzeniu monety” napisał:

    „Chociaż niezliczone są klęski, wskutek których zazwyczaj podupadają królestwa, księstwa i rzeczpospolite, to jednak najgroźniejsze są moim zdaniem cztery: niezgoda, śmiertelność, nieurodzajność ziemi oraz spadek wartości monety. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że nie ma nikogo, kto by o tym nie wiedział, jednakże czwarta, która dotyczy monety, dostrzegana jest przez niewielu i to jedynie przez najgłębiej myślących, ponieważ nie powoduje natychmiastowego i gwałtownego upadku państwa, ale doprowadza je do tego stanu stopniowo i jakby niewidocznie”.

  • David Rockefeller – „Wspomnienia”, 2005, str.405

    Niektórzy wierzą nawet, że jesteśmy częścią tajnego kabalistycznego stowarzyszenia działającego przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych...oraz że w konspiracji obejmującej cały świat zmierzamy do stworzenia jednej globalnej struktury politycznej i ekonomicznej – jednego świata, jeśli tak wolicie to nazwać. Jeśli to jest stawiany mi zarzut, to jestem winny i jestem z tego dumny”.