Jak bronić się przed wampirem energetycznym?

Wampirzyca

Wokół nas żyje pełno toksycznych ludzi. Jeżeli jest to osoba stale destrukcyjna, która nie chce się zmieniać, to najlepiej odciąć się od niej. Jednak często mamy do czynienia z rodziną czy osobą, której chcemy pomóc.

Jak to uczynić?

Kogo obawiać się?

Tak zwanych: wampirów energetycznych, które świadomie lub nieświadomie wysysają z nas energię. Często po rozmowie z taką osobą czujemy się upodleni, wyniszczeni psychicznie, schorowani emocjonalnie. Pół biedy, jeżeli „wampir” robi to nieświadomie.

Znacznie trudniejsza jest sytuacja, w której ktoś gnębi nas z premedytacją,wykorzystuje nasze dobre serce, upadla nas emocjonalnie.

Wbrew pozorom w temacie wampira energetycznego nie ma magii, jest to zwykła psychologia, odwaga powiedzenia prawdy, wyznaczenia granic i zasad.

Oczywiście, wiele osób będzie wiązało ten temat z magicznymi mocami ciemności. Jest taka możliwość, ponieważ przez ludzi działają demony.

Do poniższego przepisu dodałbym modlitwę i poznawanie prawdy.

—————————-

Czy zdarzyło Ci się czuć zmęczenie, wyczerpanie i brak energii w wyniku niektórych Twoich relacji?

Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z osobą określaną w psychologii jako: wampir energetyczny lub emocjonalny.

Definicja brzmi niemal śmiesznie, ale dobrze oddaje mechanizm oddziaływania wampirów: świadomie, lub nieświadomie, ale dosłownie wysysają energię ludzi, z którymi się stykają i przekuwają ją na swoją korzyść.

Efekt?

Wampir nabiera kondycji i rośnie w siłę, nas pozostawiając w stanie wyczerpania, przygnębienia, smutku, poczucia winy, wściekłości, poczuciu pustki. Działanie wampira można odczuwać też ciałem, które reaguje bólami głowy, napięciem mięśniowym, ogólnym osłabieniem.

Jak rozpoznać wampira energetycznego: wzorce zachowań

 • pierwszy znak, który powinien nas zaalarmować, że znalazłyśmy się w obecności wampira energetycznego, to poczucie „wypompowania”, zmęczenia i trudności w zarządzaniu tą relacją; każda rozmowa staje się męcząca, niezależnie od tematu;
 • ​energetyczny wampir ma stałą potrzebę, byś dodawała mu otuchy;
 • ​niemal obsesyjnie domaga się potwierdzeń, czy: „Jesteś na mnie zła?” lub „Czy robię coś źle?”, „Czy coś się stało?”; chociaż na początku można to interpretować na korzyść wampira i nawet usprawiedliwiać jako gest altruizmu („Zależy mi na Twoim dobrym samopoczuciu”), należy je naprawdę rozumieć jako „uspokój mnie, że nie robię nic złego”;
 • wzbudzanie litości – chcesz go pocieszyć, ale sama wpadasz w dołek;
 • pesymizm i zgorzknienie – wampir umie przekonać swego potencjalnego wybawcę, że życie naprawdę jest pasmem nieszczęść;
 • ​wampir nie jest zainteresowany rozwiązaniem swoich problemów i nie chce żadnych „dobrych rad”; chcę tylko dzielić się swoją frustracją i wciągnąć Cię w emocjonalna grę;
 • tzw. foch – wampir obraża się, czym wzbudza poczucia winy w Tobie – swojej ofierze;
 • ​prowokowanie do kłótni – wampir podjudza, wzbudza silne, negatywne emocje, wbija małe, ostre szpilki w czułe punkty, tak, by ofiara wybuchła i dała się wciągnąć w awanturę;
 • ​hiperkrytyka wobec innych znanych Wam osób, z czego wampir korzysta chętnie, bez wyjątku i wielokrotnie;
 • ​najpotężniejszą bronią wampira jest szantaż emocjonalny, polegający na wzbudzaniu w nas poczucia winy, dzięki czemu może jeszcze łatwiej jest mu Tobą manipulować.​

Wampiry energetyczne świadome i nieświadome

U podstaw bycia wampirem energetycznym nie zawsze leży intencjonalność.

Wampirami mogą być na przykład ludzie obarczeni własnymi psychologicznymi blokadami, którzy mają tendencję do nieświadomego przenoszenia swoich problemów na innych (projekcja). Celem (niezamierzonym) takiego wampira nie jest rozwiązanie wcale tych problemów.

Nieświadome wampiry są tak zapatrzone w siebie i swoje problemy, że nie zauważają, że swymi słowami i czynami ranią innych. Są „pępkiem świata”. Każdą sytuację oceniają ze swojego punktu widzenia, działania wszystkich ludzi odnoszą do siebie. Obwiniają innych za swoje nieszczęścia. Uważają, że wszyscy robią im na złość i specjalnie ich krzywdzą.

Taka osoba nieświadomie, może mieć potrzebę posiadania kogoś, kogo może nieustannie się trzymać. Niekiedy, to osoby z bardzo silnym ego, które nie zawahają się przejechać po kimś jak czołgiem, wykorzystując potrzeby innych, by zaspokoić własne.

Istnieją również świadome wampiry energetyczne, które są prawdopodobnie najgorszym z typów, bo działają w sposób zamierzony. Taki wampir to wampir narcystyczny, który doskonale wie, że aby iść do przodu, musi „kraść” energię z otoczenia. Z premedytacją wykorzystuje ludzi (zwłaszcza o dobrym sercu) do swych celów i wikła ich w sieć skomplikowanych zależności emocjonalnych.

Jak bronić się przed wampirem energetycznym w miłości, w rodzinie, w pracy

Metoda 1. Unikaj albo broń się i nie bądź naiwna

Wpaść w pułapkę wampirów energetycznych jest łatwiej, niż myślisz. Głównie dlatego, że są to zwykle osoby z najbliższego nam grona: rodzic, brat, partner, bliska przyjaciółka, dziecko. Niebezpieczeństwo leży w szantażu emocjonalnym: bardzo zależy Ci na tej osobie, ale z czasem coraz trudniej Ci zaspokoić jej potrzeby.

Metoda 2. Zacznij od dyskretnego wyrażenia swojego dyskomfortu i niezadowolenia

Jeśli masz szczęście i do czynienia z osobą inteligentną, Wasze relacje zaczną się poprawiać.

Metoda 3. Nie angażuj się w toksyczną relację

Bądź asertywna, nie daj się sprowokować i wciągać w awantury.

Metoda 4. Wytyczaj granice

Chroń swoją strefę komfortu psychicznego i fizycznego.

Metoda 5. Udzielaj krótkich, rzeczowych odpowiedzi

Nie zwierzaj się, nie zdradzaj szczegółów na swój temat, nie odkrywaj słabych punktów​, w które wampir mógłby uderzyć.

Metoda 6. Zachowaj spokój, oceniaj sytuację na trzeźwo

Stara zasada „policz do 10 zanim cokolwiek odpowiesz”, sprawdza się tutaj w 100%.

Metoda 7. Zaproponuj wspólną terapię

Ale i w tej opcji konieczna jest chęć wampira do wprowadzenia zmian.

Jeśli masz do czynienia z bardzo silnym energetycznym wampirem, niestety jedynym rozwiązaniem będzie zerwanie relacji.

źródło: www.ofeminin.pl

 .

Brzoza Robert RobertBrzoza.pl Polski Portal Informacyjny

Formularz z NeTeSFoto: „Vampire beauty” (CC BY 2.0) by daily sunny

3 Responses to “Jak bronić się przed wampirem energetycznym?”

 • Ag on 15 lutego 2017

  Napiszę tylko o dawaniu „dobrych rad”… Przecież to jest bez sensu. Aby komuś pomóc najczęściej potrzeba wysłuchania, zrozumienia, a nie złotych rad. Złote rady to przecież jest pomoc bardziej dla osoby która udziela pomocy niż dla tej która jej potrzebuje… Coś na zasadzie „jaki to ja nie jestem fajny”. Trzeba tą osobę być, wysłuchać, rad udzielać jeśli to poprosi i w odniesieniu do jej sytuacji. Ludzie zalewają innych tzw. złotymi radami, jest to jeszcze bardziej wypompowujące i stawia osobę poszukującą wsparcia w pozycji jeszcze większej ofiary (bo przecież sama sobie nie poradzi). Nie można wpaść ze skrajności w skrajność. Należy uzewnętrznić uczucia, troski i móc liczyć na wsparcie ale nie zalewając w sposób toksyczny drugiej osoby. Jeśli chcemy komuś pomóc to niech to będzie sposób także dobry dla osoby potrzebującej a nie tylko dla naszego ego. Także niechęć bycia zasypanym złotymi radami nie musi być związane z byciem wampirem energetycznym. A dodam jeszcze, że są ludzie, różnie nazywani – introwertycy, HSP – wysoko wrażliwi ludzie…itp., którzy po prostu źle się czują, są wyczerpani po kontaktach z ludźmi, większa liczba osób ich przytłacza, są domatorami i po kontaktach z innymi muszą odpocząć. Przepraszam, musiałam to sprostować. Na dzień dzisiejszy mam takie spojrzenie na ten temat. Może kiedyś się zmieni. Każdy może się mylić.

 • Robert on 15 lutego 2017

  Ag,

  czytając twój wpis nie wiem czy miałaś do czynienia z osobą zwaną „wampirem energetycznym”…
  Wysłuchać można osobę, która popadła w dołek, lub ma zwykłe trudności.

  Najpierw trzeba umieć się bronić przed wampirem, nabrać pewności siebie, rozumieć jak to działa i dopiero później pomagać.
  W przeciwnym razie, staniemy się jego ofiarą.

 • Steven on 26 lutego 2017

  Trochę to zbyt optymistyczne, ale dobrze. A jak się to ma do osobowości borderline?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Mikołaj Kopernik autor „Rozprawy o urządzeniu monety” napisał:

  „Chociaż niezliczone są klęski, wskutek których zazwyczaj podupadają królestwa, księstwa i rzeczpospolite, to jednak najgroźniejsze są moim zdaniem cztery: niezgoda, śmiertelność, nieurodzajność ziemi oraz spadek wartości monety. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że nie ma nikogo, kto by o tym nie wiedział, jednakże czwarta, która dotyczy monety, dostrzegana jest przez niewielu i to jedynie przez najgłębiej myślących, ponieważ nie powoduje natychmiastowego i gwałtownego upadku państwa, ale doprowadza je do tego stanu stopniowo i jakby niewidocznie”.

 • David Rockefeller – „Wspomnienia”, 2005, str.405

  Niektórzy wierzą nawet, że jesteśmy częścią tajnego kabalistycznego stowarzyszenia działającego przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych...oraz że w konspiracji obejmującej cały świat zmierzamy do stworzenia jednej globalnej struktury politycznej i ekonomicznej – jednego świata, jeśli tak wolicie to nazwać. Jeśli to jest stawiany mi zarzut, to jestem winny i jestem z tego dumny”.